Program 2019

Temat:

Działania edukacyjne w turystyce dziedzictwa przemysłowego

11–12 kwietnia 2019 r.

Zabrze – Łaźnia Łańcuszkowa Sztolnia Królowa Luiza ul. Wolności 410

 

11.04.2019

Rejestracja uczestników konferencji

8.30–9.00

Rejestracja uczestników konferencji

8.30–9.00

Otwarcie konferencji.


Wystąpienia zaproszonych gości.

9.00–9.45

Otwarcie konferencji.


Wystąpienia zaproszonych gości.

9.00–9.45

Panel wprowadzający


Aleksandra Chabiera,
Narodowy Instytut Dziedzictwa
„Bez korzeni nic nie rośnie. Po co i jak edukować o dziedzictwie”.


Agata Picheń-Kowalska,
Muzeum Śląskie
„Dziedzictwo- ale o co chodzi?”


Beata Drynda-Pędziwiatr,
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
„Pedagogika przeżyć w praktyce na przykładzie kompleksu Sztolnia Królowa Luiza.”

9.45–10.45

Panel wprowadzający


Aleksandra Chabiera,
Narodowy Instytut Dziedzictwa
„Bez korzeni nic nie rośnie. Po co i jak edukować o dziedzictwie”.


Agata Picheń-Kowalska,
Muzeum Śląskie
„Dziedzictwo- ale o co chodzi?”


Beata Drynda-Pędziwiatr,
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
„Pedagogika przeżyć w praktyce na przykładzie kompleksu Sztolnia Królowa Luiza.”

9.45–10.45

Przerwa kawowa

10.45–11.00

Przerwa kawowa

10.45–11.00

Turystyka dziedzictwa przemysłowego a edukacja.


Moderator
prof. Tadeusz Burzyński, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa,
Wiceprzewodniczący Rady ds. kompetencji sektora Turystycznego,


Robert Andrzejczyk, Polska Organizacja Turystyczna,
Jacek Janowski, Polska Organizacja Turystyczna,
„Funkcje i wartości turystyczne w obiektach dziedzictwa przemysłowego.”


Hubert Koper, Łódzka Organizacja Turystyczna
„Turystyka edukacyjna w przestrzeniach poprzemysłowych w Łodzi.”


Maria Florou, Muzeum Gazu Przemysłowego Miasta Technopolis w Atenach
„Czy atrakcja turystyczna może być edukacyjna.”


Jakub Svrcek, Dolni Vitkovice – Czechy
”Działalność edukacyjna w centrum dziedzictwa  przemysłowego.”


Jacques Crul, Kopalnia Blegny,
Jean-Louis Delaet, Kopalnia Bois du Cazier,
Isabelle Sirjacobs, Kopalnia Bois du Luc,
Maryse Willems, Kopalnia Bois du Luc,
„Cztery Główne Kopalnie Walonii, cztery programy pedagogiczne: dywersyfikacja i komplementarność”


Andrzej Szumowski, Muzeum Poslkiej Wódki  
„O C2H5OH, czyli edukacja w Muzeum Polskiej Wódki.”

11.00–12.45

Turystyka dziedzictwa przemysłowego a edukacja.


Moderator
prof. Tadeusz Burzyński, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa,
Wiceprzewodniczący Rady ds. kompetencji sektora Turystycznego,


Robert Andrzejczyk, Polska Organizacja Turystyczna,
Jacek Janowski, Polska Organizacja Turystyczna,
„Funkcje i wartości turystyczne w obiektach dziedzictwa przemysłowego.”


Hubert Koper, Łódzka Organizacja Turystyczna
„Turystyka edukacyjna w przestrzeniach poprzemysłowych w Łodzi.”


Maria Florou, Muzeum Gazu Przemysłowego Miasta Technopolis w Atenach
„Czy atrakcja turystyczna może być edukacyjna.”


Jakub Svrcek, Dolni Vitkovice – Czechy
”Działalność edukacyjna w centrum dziedzictwa  przemysłowego.”


Jacques Crul, Kopalnia Blegny,
Jean-Louis Delaet, Kopalnia Bois du Cazier,
Isabelle Sirjacobs, Kopalnia Bois du Luc,
Maryse Willems, Kopalnia Bois du Luc,
„Cztery Główne Kopalnie Walonii, cztery programy pedagogiczne: dywersyfikacja i komplementarność”


Andrzej Szumowski, Muzeum Poslkiej Wódki  
„O C2H5OH, czyli edukacja w Muzeum Polskiej Wódki.”

11.00–12.45

Edukacja, tradycja, dziedzictwo


Moderator 
Dariusz Walerjański – historyk, muzealnik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


Agnieszka Puszczewicz, Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie: 
„Edukacja w służbie tradycji.”


Mária Jagnešáková, Muzeum Oravskie
„Zabytek kultury o znaczeniu narodowym Orawska Kolejka Leśna – unikat techniczny Słowacji. Działania innowacyjne i edukacyjne wspierające rozwój turystyki i ruchu turystycznego.”


Remigiusz Wierzbicki,  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka:
„Solne dziedzictwo inspiracją działań Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.”


Olga Seni,  Politechnika Narodowa w Atenach:
„Działalność edukacyjna w Parku Technologiczno-Kulturowym Lavrion.”


Barbara Tekieli
„Sztuka i edukacja w przestrzeni postindustrialnej na przykładzie krakowskich obiektów kultury.”


Ryszard Rabski Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce:
„Działania edukacyjne w Muzeum pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce”

12.45–14.15

Edukacja, tradycja, dziedzictwo


Moderator 
Dariusz Walerjański – historyk, muzealnik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


Agnieszka Puszczewicz, Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie: 
„Edukacja w służbie tradycji.”


Mária Jagnešáková, Muzeum Oravskie
„Zabytek kultury o znaczeniu narodowym Orawska Kolejka Leśna – unikat techniczny Słowacji. Działania innowacyjne i edukacyjne wspierające rozwój turystyki i ruchu turystycznego.”


Remigiusz Wierzbicki,  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka:
„Solne dziedzictwo inspiracją działań Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.”


Olga Seni,  Politechnika Narodowa w Atenach:
„Działalność edukacyjna w Parku Technologiczno-Kulturowym Lavrion.”


Barbara Tekieli
„Sztuka i edukacja w przestrzeni postindustrialnej na przykładzie krakowskich obiektów kultury.”


Ryszard Rabski Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce:
„Działania edukacyjne w Muzeum pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce”

12.45–14.15

Debata - Edukacja jako instrument promocji turystyki dziedzictwa przemysłowego.


Prowadzenie Marek Durmała prezenter TVP3 i TVP Info.

14.15–15.15

Debata - Edukacja jako instrument promocji turystyki dziedzictwa przemysłowego.


Prowadzenie Marek Durmała prezenter TVP3 i TVP Info.

14.15–15.15

Obiad

15.15-16.15

Obiad

15.15-16.15

12.04.2019

Uroczyste otwarcie XI Międzynarodowych Targów Turystycznych


Hala MOSIR ul. Matejki 6, Zabrze

10:00–11:30

Uroczyste otwarcie XI Międzynarodowych Targów Turystycznych


Hala MOSIR ul. Matejki 6, Zabrze

10:00–11:30

Przejazd gości konferencji do Sztolni Królowa Luiza – Łaźnia Łańcuszkowa


ul. Wolności 410

11:30–11:45

Przejazd gości konferencji do Sztolni Królowa Luiza – Łaźnia Łańcuszkowa


ul. Wolności 410

11:30–11:45

Przerwa kawowa

11:45–12:00

Przerwa kawowa

11:45–12:00

Przykłady doświadczeń edukacyjnych dla turystyki dziedzictwa przemysłowego.


Moderator:
Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego, wiceprezydent European Route of Industrial Heritage ERIH.


Amy Benadiba, Centrum Historii Górniczej Lewarde,


Virginie Malolepszy, Centrum Historii Górniczej Lewarde Francja:
„Działania edukacyjne dla uczniów od 3 do 18 lat.”


Susanne Kähler, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Berlinie,
„Dziedzictwo industrialne Berlina dla dzieci i młodzieży. Prezentacja nowego programu.”


Georges-Henry Laffont, Uniwersytet Lyon,


Roland Comte, Alliance Francaise:
„Dziedzictwo przemysłowe w fotografii: Pierwsze wyniki doświadczenia pedagogicznego w gminie Rive de Gier”


Wioletta Sobieraj, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach,
„Edukacja w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – cele, narzędzia, rezultaty.”


Małgorzata Buttitta, Fundacja Akademia Pana Wielądko
„Jak z okruchów przeszłości budujemy przyszłość. Działania edukacyjne fundacji Akademia Pana Wielądko”


Michał Poros, GEOPARK Kielce Centrum Geoedukacji:
„Od kamieniołomu do Geoparku – wykorzystanie lokalnego dziedzictwa geologicznego- górniczego w edukacji i turystyce geologicznej.”

12:00–14:00

Przykłady doświadczeń edukacyjnych dla turystyki dziedzictwa przemysłowego.


Moderator:
Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego, wiceprezydent European Route of Industrial Heritage ERIH.


Amy Benadiba, Centrum Historii Górniczej Lewarde,


Virginie Malolepszy, Centrum Historii Górniczej Lewarde Francja:
„Działania edukacyjne dla uczniów od 3 do 18 lat.”


Susanne Kähler, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Berlinie,
„Dziedzictwo industrialne Berlina dla dzieci i młodzieży. Prezentacja nowego programu.”


Georges-Henry Laffont, Uniwersytet Lyon,


Roland Comte, Alliance Francaise:
„Dziedzictwo przemysłowe w fotografii: Pierwsze wyniki doświadczenia pedagogicznego w gminie Rive de Gier”


Wioletta Sobieraj, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach,
„Edukacja w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – cele, narzędzia, rezultaty.”


Małgorzata Buttitta, Fundacja Akademia Pana Wielądko
„Jak z okruchów przeszłości budujemy przyszłość. Działania edukacyjne fundacji Akademia Pana Wielądko”


Michał Poros, GEOPARK Kielce Centrum Geoedukacji:
„Od kamieniołomu do Geoparku – wykorzystanie lokalnego dziedzictwa geologicznego- górniczego w edukacji i turystyce geologicznej.”

12:00–14:00

Podsumowanie konferencji

13.45–14.00

Podsumowanie konferencji

13.45–14.00

Obiad

14.00–15.00

Obiad

14.00–15.00

Wizyta studyjna - Działalność edukacyjna w Kompleksie Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

15.30–17.30

Wizyta studyjna - Działalność edukacyjna w Kompleksie Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

15.30–17.30